Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Félreértések szigete - Leszboszon mégsem nők szerették egymást?

Leszbosz Görörgország harmadik legnagyobb szigete, és igazán költői hely. Minden valószínűség szerint itt született a leszbikus vágy szinonimájaként ismert Szapphó, akinek személye és költészete a mai napig heves viták tárgya. Egykori otthona kultikus hellyé vált, melyet a nők közötti szerelemmel szokás összefüggésbe hozni, ám ez a teória most megdőlni látszik. Történészek szerint Leszbosz szigete nem az a hely, aminek hisszük.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Simeon Solomon: Szapphó és Erinna Mütiléne kertjében

Egy BBC-dokumentumfilm szerint Leszbosz szigete valamikor ugyanazt a szerepet töltötte be az ókori Görögországban, amelyet ma Thaiföld a világban. Vagyis az a hely volt, amely szexturizmusáról vált híressé, és ahol a nők állítólag olyan gyönyörűek voltak, hogy a férfiak nem tudtak nekik ellenállni.

Így bár Leszboszt mind a mai napig a női homoszexualitáshoz szokás kapcsolni, történészek szerint 

a sziget valójában a férfiak "játszótere" volt, akik egy kis szórakozásra vágytak.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Leszbosz szigetén születtek a görög világ legvonzóbb női

A műsor szakértője, a londoni King's College történésze, Edith Hall professzor szerint Leszboszról az ókorban mindenki tudta, hogy ott születtek a legvonzóbb nők az egész görög világban. Az ókori Görögországban érdekes módon a "leszbikus" szó is azt jelentette még, hogy

"egy nő intim szexuális kapcsolatba kerül - egy férfival".

Leszbosz közelebb volt Törökországhoz, mint Athén, ami szintén csak hozzátett az ott élő nők szexuális vonzerejéhez, hiszen annak ellenére, hogy görögök voltak, mégis keveredett beléjük némi egzotikum. Volt egy kis érdekes akcentusuk, ami már szinte keletiesnek hangzott az athéni polgárok fülének. Közelebb helyezkedtek el Ázsiához, és ennek hatását bizony már érezni lehetett rajtuk. 

A híres költőnő, Szapphó Kr. e. 600 körül született Leszbosz szigetén, és ő volt az első ismert nő, aki a más nők iránti szerelmet leírta. Ezért mind az ő neve, mind a szigeté a leszbikusság szinonimájává vált az évek során - annak ellenére, hogy a "leszbikus" szó mai jelentése csak a 19. században vált általánossá.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Egy pompeji villa falát díszítő freskó a Kr. u. 1. századból, mely vélhetőleg Szapphót ábrázolja

Leszbosziak a leszbikusok ellen

Néhány éve a sziget lakói vesztesen kerültek ki abból a perből, amelyet azért indítottak, hogy betiltsák az ominózus kifejezés meleg nőkre való alkalmazását - álláspontjuk szerint ugyanis csak nekik van joguk lakóhelyük nevének használatára.

Keresetükben azzal érveltek, hogy a gyakorlat sérti a sziget lakóiank emberi jogait, mivel "megszégyeníti őket az egész világ előtt". Azt szerették volna bírósági úton elérni, hogy a Görög Meleg és Leszbikus Szövetség ne használhassa többé a leszbikus nevet, mert szerintük a sziget lakosainak "pszichológiai és morális megerőszakolását" jelenti, hogy

a melegek kisajátították a sziget nevét.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

 Leszbosz szigetéről nevezték el a nők közötti szerelmet

Az ókori görögöknek az azonos neműek szerelméhez való hozzáállása azonban meglehetősen különbözött a maitól. Mind a női, mind a férfi homoszexualitás akkoriban legalább annyira volt társadalmilag és kulturálisan elfogadott jelenség, mint maga a szexualitás.

„Magát a homoszexualitást az ókori görögök természetesnek találták, és mivel a férfiak között gyakran elterjedt szexuális magatartásforma volt, a sok vonatkozásban kielégületlen nők és asszonyok szerelmi viszonya sem minősült erkölcstelennek" - állítja a BBC-dokumentumfilm történésze.

A szexualitást arra használták, hogy ennek segítségével törjenek ki családjuk keretei közül, és teremtsék meg saját közösségeiket. És bár Szapphó valóban különleges jelenség volt a maga idejében, ám alapvetően csak saját kora kultúráját és szellemét követte, vagyis 

nem nőbe vagy férfiba, hanem emberekbe volt szerelmes.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Izmailov Alexander: Szapphó

Leszbikus volt-e egyáltalán Szapphó?

Újonnan felefedezett papirusztekercsek segítségével igyekeznek a tudósok napjainkban újrafogalmazni azt is, mit gondoljunk egyáltalán Szapphóról. Vannak, akik alapvetően megkérdőjelezik az elképzelést, miszerint erotikus költészetének bármi köze lett volna magánéletéhez és szexuális irányultságához.

Semmilyen konkrét bizonyíték nincs ugyanis arra, hogy leszbikus lett volna,

egyedül a fennmaradt munkái alapján feltételezik ezt. Az utóbbi kétezerötszáz évben már számtalan indulatos vitát kavart Szapphó munkája, családi élete, és mindenekelőtt a szexualitása. Az ókorban kifinomult stílusát dicsérték, kortársai inspirációért fordultak hozzá, miközben karikaturisztikus színdarabokban gúnyolták laza erkölcseiért.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Alkaiosz görög költő és Szapphó egy Kr. e. 5. századból származó görög vázán

A legenda szerint az egyház elégette munkáit.

"Szexéhes kurva, aki saját romlottságának dalát zengi" - állította róla egy teológus.

A bizánci nyelvészek ugyanakkor azon keseregtek, hogy túl kevés írása maradt fenn, a viktoriánus tudósok pedig mindent elkövettek, hogy megfosszák erotikus vonatkozásaitól.

Még ma sem értenek egyet a szakértők abban, hogy verseit csak szűk körben vagy nyilvánosan is előadta-e, és hogy azok a szerelem és házasság intézményének ünneplése vagy felforgatása céljából születtek-e. Utóbbi egy igen kényes tudományos kérdés, mivel Szapphó kiemelt feminista és leszbikus ikonnak számít, és valóságos szellemi háborúk dúlnak személye és szellemi hagyatéka körül.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Egy Szapphótól ránk maradt papirusztekercs töredéke

Nehéz lenne még egy olyan költőt mutatni, aki ilyen aránytalanul nagy szerepet tölt be az irodalomban fennmaradt munkáinak mennyiségéhez képest. Szapphó valójában nem is verseket írt, hanem dalokat, amelyeket a líra nevű hangszer zenei kíséretével adtak elő, és eredetileg ezt jelentette az ókori görögök számára a "lírai".

Fogalmunk sincs, hágy dalnak írta le egyáltalán a szövegét, hiszen a kor szokása szerint ezek a dalok elsősorban szájhagyomány útján terjedtek.

Szapphó pedig valójában korabeli popzenész volt, aki - vélhetőleg - maga adta elő a dalszövegeit.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Szapphó tanítványaival Alkaiosz leszboszi származású költőt hallgatja (Sir Lawrence Alma-Tadema festménye, 1881)

Ő volt az egyetlen nő, akit az alexandriai könyvtár tudósai beválasztottak az ókor kilenc költőzsenije közé. Arisztotelész pedig azt írta róla:

"tisztelték annak ellenére, hogy nő volt".

Vagyis Szapphó nagyságát az utókor nem a munkái alapján ítéli meg, hanem ahogyan kortársai nyilatkoznak róla. Mintha Homérosztól soha nem olvashattuk volna az Iliászt és az Odüsszeiát, hanem csupán az alapján próbálná őt megítélni a nyugati civilizáció, hogy ismernénk tőle nagyjából kilencvensornyi verstöredéket, valamint azt, mit gondoltak róla a kortársai. Az ókori görögök ugyanis Szapphóról úgy beszéltek, minhta Homérosz női megfelelője lett volna: 

Homérosz volt A Költő, és Szapphó A Költőnő.

A pontos születési helye nem biztos, de nagy valószínűséggel a Leszbosz-szigeten található Mitilini. Szapphó hatása mindenesetre máig érezhető a szigeten, mert híre a leszbikus turisták zarándokhelyévé tették Leszboszt.

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Szapphó szobra Leszbosz szigetén

És a jelen

Mivel azonban Görögország harmadik legnagyobb szigete alig pár kilométerre található a török partoktól, sajátos szerepet szánt neki a történelem a Törökország felől Európába érkező bevándorlási rohamban. A mindössze 1600 négyzetkilométernyi területre napjainkban

migránsok tömege érkezik,

a görög partokat vízi úton elérők közel fele Leszboszon köt ki. És bár a sziget lakói szerint már jó ideje háborús övezetté kellene nyilvánítani lakóhelyüket, mindez egy pillanatra sem lassítja a partjaikat csapkodó migráns-odüsszeiát. 

Leszbosz Görögország Szapphó Külföldi kaland kultúra utazás

Leszbosz napjainkban

1 Tovább

James Bond nyomában, avagy a 007-es filmek 10 legegzotikusabb forgatási helyszíne

A Bond-filmek készítői mindig gondosan választják ki a megfelelő forgatási helyszíneket, hiszen jól tudják, ez a siker egyik kulcsa. A gyönyörű nők és a csodakütyük mellett az életveszélyes kalandok lélegzetelállító helyszínei legalább annyira híres szereplői a filmeknek, mint Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan vagy Daniel Craig.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

Ha bármely rajongót megkérdezünk, melyik a kedvenc Bond-filmje, nagy valószínűséggel valamelyik klasszikust fogja említeni, mondjuk az 1964-es Goldfingert vagy az 1969-es Őfelsége titkosszolgálatábant. Hogy miért?

Mert pazar szállodákban, forgó éttermekben, piramisok tövében, pompás palotákban, lenyűgöző kastélyokban, vagyis csupa egzotikus helyen vívta küzelmeit. 

1. Goldfinger, 1964

Helyszín: Fontainebleau Hotel - Miami Beach, Florida

A Goldfinger a Bond-franchise legnépszerűbb darabja, köszönhetően egyrészt az ebben szereplő Bond-lány ikonikus nevének, a Pussy Galore-nak, másrészt egy hatalmas lézersugárnak. Ugyanakkor a Miami Beachen található Fontainebleau Hotel is főszerepet játszik benne, a nyitójelenetben például Bondot éppen a medence partján masszírozzák. A Morris Lapidus tervei alapján az ötvenes években épült luxusszálloda igencsak

népszerű a hollywoodi rendezők körében: 

a hotel - és az a bizonyos, óceánra néző medence - feltűnt még többek között a Több mint testőr, a Rendőrakadémia 5. és a Frank Sinatra főszereplésével készült Púp a háton című filmekben is.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Fontainebleau Hotel

2. Halálvágta, 1985

Helyszín: Ascoti lóverseny - Ascot, Berkshire, Nagy-Britannia

A legextrémebb Bond-filmben a Duran Duran zenekar tagjai, valamint az androgün szexszimbólum, Grace Jones is szerepel; utóbbi mint a brit titkos ügynök vágyának aktuális tárgya. A legjobb jelenete pedig a London közelében lévő Ascotban, a derbin játszódik. A Royal Ascot minden évben egy öt napig tartó és nagy felhajtással járó, igazi brit mulatság,

amelyen részt vesz a királyi család is.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A leghíresebb derbin, a Royal Ascoton II. Erzsébet királynő és családja minden évben részt vesz

3. A magányos ügynök, 1989

Helyszín: Ernest Hemingway háza és múzeuma - Key West, Florida 

Timothy Dalton minden idők egyik legkevésbé népszerű James Bondja. A magányos ügynökben nyújtott teljesítménye azonban sokat javított a megítélésén. A film egyik kulcsjelenetében a Nobel-díjas író, Ernest Hemingway egykori floridai házának második emeleti

erkélyén rendez ámokfutást 50 macskával.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

Ernest Hemingway egykori floridai háza

4. A kém, aki szeretett engem, 1977

Helyszín: A gízai piramisok - Gíza, Egyiptom 

A sorozat ezen részét három Oscar-díjra jelölték, és ez a film a kritikusok által leginkább kedvelt Bond-epizód. A film sikere nagy részben köszönhető az egzotikus helyszíneknek, többek között az egyiptomi Gíza-fennsíknak, ahol a stáb nagyszerű éjszakai felvételeket készített

a Szfinxről és a Nagy Piramisról.

A látogatók ma is részt vehetnek azon a hang- és látványshow-n, amelyen annak idején Bond is; szerencsére a gonosz Cápával abszolvált üldözős jelent nem jár hozzá. 

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A gízai Nagy Piramis és a Szfinx

5. Csak kétszer élsz, 1967 

Helyszín: Himeji-kastély - Hjógo prefektúra, Japán

Minden idők legjobb 007-es ügynöke, Sean Connery 1967-ben azért érkezett Japánba, hogy felvegye ötödik James Bond-filmjét azon forgatókönyv nyomán, amelyet a népszerű brit gyerekszerző, Roadl Dahl írt. A film egyik emlékezetes jelenete a

nindzsaképző iskolában

játszódik, amelyet Bond japán titkosszolgálati kapcsolata, Tigris Tanaka vezet. Az akadémia - mely a Bond-film óta igazi turistalátványosság -, az 1333-ban épült Himeji-kastélyban található.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Himeji-kastély

6. Szigorúan bizalmas, 1981

Helyszín: Szentháromság-kolostor - Meteora, Görögország

Ez a James Bond-film részben Ian Fleming néhány noválláján alapul. Az egyik jelenetben Bond éles sziklákon egyensúlyozva éri el a Szentháromság-kolostort a görögországi Meteorában, annak ellenére, hogy a lenyűgöző létesítmény egy

140 fokból álló lépcsősoron át is megközelíthető, amelyet egyenesen a sziklába véstek. 

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Szentháromság-kolostor

7. Oroszországból szeretettel, 1963

Helyszín: Ciszterna bazilika - Isztambul, Törökország 

A második James Bond-film ma már úgy tűnik, mintha a hidegháborús korszakból itt maradt relikvia lenne, a forgatási helyszínek azonban talán ebben voltak a legszebbek. Amikor Bondnak

titkos kijárót kell találnia Isztambulból,

a Kr. e. 336-ban épült Ciszterna Bazilika márványoszlopai között lapátol végig.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Himeji-kastély

8. Polipka, 1983

Helyszín: Lake Palace és Jagmandir-sziget palota - Udaipur, India 

A szerencsés tizenharmadik Bond-film forgatásának egyik varázslatos indiai helyszínét "A lebegő palota" néven is ismerik. Bond ezúttal a mesés Kelet Velencéjének is nevezett Udaipurban sokkolja üldözőit; külön megemlítendő közülük Kabir Bedi, akit legtöbben Sandokanként ismerhetnek. Roger Moore palotáról palotára gyakorolja ellenségei szerint undorító túlélési szokását, a megszokott

bondos eleganciával felturbózott riksákkal rodeózik,

a piacból csatateret változtat, csak úgy repülnek a banánok a szárik, meg a szent tehenek között.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Jagmandir-sziget palota

9. Az aranypisztolyos férfi, 1974

Helyszín: James Bond-sziget - Phangnga-öböl, Thaiföld

A kilencedik James Bond-mozi jeleneteinek zömét Thaiföldön, a három mellbimbójú gonosz, Francisco Scaramanga  szülőföldjén vették fel. A Tapu-sziget, amelynek standján James Bond és Scaramanga párbaja játszódik, az Ao Phang Nga Nemzeti Park része, és

ma már úgy ismert, mint James Bond szigete.

Ez az egzotikus, különleges táj feltűnik még egyszer: az 1997-es A holnap markában című Bond-epizódban csodálhatjuk meg ismét a sziget varázslatos látványát.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Tapu-sziget ma már James Bond szigeteként ismert

10. Őfelsége titkosszolgálatában, 1969

Helyszín: Piz Gloria forgó étterem - Schiltorn, Mürren, Svájc

James Bond szereti a téli sportokat, és kifejezetten jól teljesít, ha síelésről, snowboardról vagy biatlonról van szó; bár ehhez meg kellett várni az ausztrál modell, George Lazenby színre lépését, akinek ugyan mindössze egy alkalommal adatott meg, hogy Bondot alakítsa, ám ebben a kémfilmben a svájci Alpokba veti bele magát. Az akciók többsége a Piz Gloriában játszódik, egy

360 fokban körbeforgó, napelemmel működtetett étteremben,

ami a Schiltorn hegy szikláiba van belevájva. Amikor a filmesek kiszemelték maguknak a helyszínt, az étterem még félkész állapotban volt, így a mozi költségvetéséből fejezték be az építkezést, ezért cserébe díjtalanul használhatták a 3000 méter magasságban lévő épületet és a világ leghosszabb kábelvasútját. Az étterem a mai napig működik, egy "Bond világa" kiállítással is szolgál, és van egy 40 személyes moziterme is, ahol a filmből vetítenek részleteket, a csúcsot pedig azóta a 007-es hegy néven emlegetik.

James Bond filmforgatási helyszín Florida Nagy-Britannia Jamaica Egyiptom Görögország Törökország Japán India Thaiföld Svájc Külföldi kaland utazás

A Piz Gloria étterem

10 + 1. Az új Bond-film, melynek címe még rejtély

Helyszín: Jamaica, ahol a világ leghíresebb titkos ügynöke megszületett, és ahová most "hazatér"

Jamaicán található az író, Ian Fleming eredeti otthona, itt írta a filmek alapjául szolgáló regényeket. A birtok egy tényleges titkosszolgálati hadműveletről kapta a GoldenEye nevet, később pedig egy Bond-film címe is ez lett, melynek cselekménye - érdekes módon - nem Fleming regényén alapult.

A 007-es "szülőhelyén" már több Bond-kalandot forgattak, Barbara Broccoli producer pedig ma, április 25-én Jamaicán, a Fleming GoldenEye nevű birtokon tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a most készülő folytatást szintén Jamaicán kezdik majd forgatni, mivel a történet szerint a titkos ügynök éppen szünetet tart és ott piheni ki a fáradalamait.

Az egyelőre Bond 25 munkacímen futó produkcióban - mely a 007-es franchise történelmének huszonötödik hivatalos Bond-filmje lesz - a titkos ügynök szmokingját Daniel Craig fogja magára ölteni, a főgonosz szerepében pedig a Bohém Rapszódiából ismert Oscar-díjas Rami Maleket láthatjuk.

Tehát James Bond visszatér oda, ahol korábban már nyomot hagyott. A Jamaicán játszódó, 1973-as Élni és élni hagyni című epizód híres motorcsónakos jelenetének helyszínét a mai napig

James Bond Beach néven emlegetik.

A tengerpart egy másik szép részlete pedig az 1962-es Dr. No-ban játszott filmtörténeti szerepet, hiszen itt bukkan fel a hullámokból Ursula Andress; később ezt a jelenetet ismétli meg Halle Berry a Halj meg máskor!-ban. 

0 Tovább

TimeTravel

blogavatar

Régi idők mozija, avagy időutazás Hollywood legnagyobb csillagaival. Ikonok. Legendák. Sztárok.

Ez is érdekelni fog

Címszavakban

Hollywood Boulevard (12),utazás (10),kultúra (10),Külföldi kaland (9),Misztikus (3),Közeli (3),teszt (3),filmforgatási helyszín (3),Magyarország (3),kvíz (3),film (3),Marlon Brando (2),Laurence Olivier (2),Görögország (2),Nagy-Britannia (2),mozi (2),sztárok (2),húsvét (2),Retró feeling (2),Michael Douglas (2),Spartacus (2),A Keresztapa (1), a csodák csodája (1),Dühöngő bika (1),Hair (1),Zorba (1),Ben-Hur (1),Óz (1),Az édes élet (1),A harmadik ember (1),Yves Montand (1),Szapphó (1),várak (1),kastélyok (1),Leszbosz (1),Svájc (1),India (1),Thaiföld (1),Marilyn Monroe (1),Arthur Miller (1),Natalie Wood (1),Robert Wagner (1),Lauren Bacall (1),Humphrey Bogart (1),Tony Curtis (1),Psycho (1),Christopher Walken (1),Weisz Erik (1),Cary Grant (1),erotika (1),Hedy Lamarr (1),Willaim Holden (1),Bing Cosby (1),Ray Milland (1),James Stewart (1),Jane Russell (1),Catherine Deneuve (1),Anne Buydens Douglas (1),Dalton Trumbo (1),teszt (1),Kirk Douglas (1),Sharon Stone (1),Sylvia Kristel (1),Nicole Kidman (1),Frank Sinatra (1),Clark Gable (1),Japán (1),Adrien Brody (1),Viven Leigh (1),Harry Houdini (1),Kirk Dogulas (1),Róma vakáció (1),Audrey Hepburn (1),Elfújta a szél (1),A vágy villamosa (1),Rainier herceg (1),Alfred Hitchcock (1),Gary Cooper (1),Grace Kelly (1),Walt Disney (1),Lady Hamilton (1),Hamlet (1),12 dühös ember (1),Tádzs Mahal (1),Švejk (1),Jaroslav Hašek (1),Csehország (1),romváros (1),elveszett városok (1),Petra (1),Babilon (1),Dél-Bohémia (1),Moldva (1),Český Krumlov (1),Nepomuk (1),České Budějovice (1),Putim (1),Hluboka (1),Tábor (1),Hradec (1),Trója (1),Karthagó (1),Parádsasvár (1),Lillafüred (1),Szirák (1),Siklós (1),Tóalmás (1),Havanna (1),Ernest Hemingway (1),A tizedes meg a többiek (1),A Tenkes kapitánya (1),Memphisz (1),Knósszosz (1),Machu Picchu (1),Angkor (1),A három testőr Afrikában (1),Meseautó (1),Hamis a baba (1),Mecsek (1),Barna-kő (1),Gleccser Nemzeti Park (1),Galápagos-szigetek (1),Maldív-szigetek (1),Holt-tenger (1),Rapa Nui (1),Greenway Estate (1),Húsvét-sziget (1),Madagaszkár (1),Nagy-korallzátony Ausztrália (1),Florida (1),Jamaica (1),Egyiptom (1),James Bond (1),Kuba (1),Velence (1),Pavlopetri (1),Torquay (1),St. Mary Mead (1),kirándulás (1),Krúdy Gyula (1),közeli (1),legenda (1),Hubertus (1),Apáca-szikla és Barát-szikla (1),Hubertlaki-tó (1),Vatikán (1),Róma (1),Poirot (1),Miss Marple (1),Anglia (1),Agatha Christie (1),Michelangelo (1),Szent Péter-bazilika (1),Törökország (1)