Milyen a jó film? Hatásos. Lebilincselő. Emlékezetes. Időtálló, mely évtizedek múltán is a képernyő elő vonzza a nézőt. Minden idők legnagyobb klasszikusai közül tizenkettőt választottunk ki. Zseniális alkotások, ikonikus mozik, régi nagy filmek, filmtörténeti klasszikusok következnek. Mennyire emlékszel a legendás alkotáskra?
Kvíz: minden idők legjobb klasszikus filmjei - Mennyire emlékszel a legendás alkotásokra?
James Bond nyomában, avagy a 007-es filmek 10 legegzotikusabb forgatási helyszíne
A Bond-filmek készítői mindig gondosan választják ki a megfelelő forgatási helyszíneket, hiszen jól tudják, ez a siker egyik kulcsa. A gyönyörű nők és a csodakütyük mellett az életveszélyes kalandok lélegzetelállító helyszínei legalább annyira híres szereplői a filmeknek, mint Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan vagy Daniel Craig.
Ha bármely rajongót megkérdezünk, melyik a kedvenc Bond-filmje, nagy valószínűséggel valamelyik klasszikust fogja említeni, mondjuk az 1964-es Goldfingert vagy az 1969-es Őfelsége titkosszolgálatábant. Hogy miért?
Mert pazar szállodákban, forgó éttermekben, piramisok tövében, pompás palotákban, lenyűgöző kastélyokban, vagyis csupa egzotikus helyen vívta küzelmeit.
1. Goldfinger, 1964
Helyszín: Fontainebleau Hotel - Miami Beach, Florida
A Goldfinger a Bond-franchise legnépszerűbb darabja, köszönhetően egyrészt az ebben szereplő Bond-lány ikonikus nevének, a Pussy Galore-nak, másrészt egy hatalmas lézersugárnak. Ugyanakkor a Miami Beachen található Fontainebleau Hotel is főszerepet játszik benne, a nyitójelenetben például Bondot éppen a medence partján masszírozzák. A Morris Lapidus tervei alapján az ötvenes években épült luxusszálloda igencsak
népszerű a hollywoodi rendezők körében:
a hotel - és az a bizonyos, óceánra néző medence - feltűnt még többek között a Több mint testőr, a Rendőrakadémia 5. és a Frank Sinatra főszereplésével készült Púp a háton című filmekben is.
2. Halálvágta, 1985
Helyszín: Ascoti lóverseny - Ascot, Berkshire, Nagy-Britannia
A legextrémebb Bond-filmben a Duran Duran zenekar tagjai, valamint az androgün szexszimbólum, Grace Jones is szerepel; utóbbi mint a brit titkos ügynök vágyának aktuális tárgya. A legjobb jelenete pedig a London közelében lévő Ascotban, a derbin játszódik. A Royal Ascot minden évben egy öt napig tartó és nagy felhajtással járó, igazi brit mulatság,
amelyen részt vesz a királyi család is.
3. A magányos ügynök, 1989
Helyszín: Ernest Hemingway háza és múzeuma - Key West, Florida
Timothy Dalton minden idők egyik legkevésbé népszerű James Bondja. A magányos ügynökben nyújtott teljesítménye azonban sokat javított a megítélésén. A film egyik kulcsjelenetében a Nobel-díjas író, Ernest Hemingway egykori floridai házának második emeleti
erkélyén rendez ámokfutást 50 macskával.
4. A kém, aki szeretett engem, 1977
Helyszín: A gízai piramisok - Gíza, Egyiptom
A sorozat ezen részét három Oscar-díjra jelölték, és ez a film a kritikusok által leginkább kedvelt Bond-epizód. A film sikere nagy részben köszönhető az egzotikus helyszíneknek, többek között az egyiptomi Gíza-fennsíknak, ahol a stáb nagyszerű éjszakai felvételeket készített
a Szfinxről és a Nagy Piramisról.
A látogatók ma is részt vehetnek azon a hang- és látványshow-n, amelyen annak idején Bond is; szerencsére a gonosz Cápával abszolvált üldözős jelent nem jár hozzá.
5. Csak kétszer élsz, 1967
Helyszín: Himeji-kastély - Hjógo prefektúra, Japán
Minden idők legjobb 007-es ügynöke, Sean Connery 1967-ben azért érkezett Japánba, hogy felvegye ötödik James Bond-filmjét azon forgatókönyv nyomán, amelyet a népszerű brit gyerekszerző, Roadl Dahl írt. A film egyik emlékezetes jelenete a
nindzsaképző iskolában
játszódik, amelyet Bond japán titkosszolgálati kapcsolata, Tigris Tanaka vezet. Az akadémia - mely a Bond-film óta igazi turistalátványosság -, az 1333-ban épült Himeji-kastélyban található.
6. Szigorúan bizalmas, 1981
Helyszín: Szentháromság-kolostor - Meteora, Görögország
Ez a James Bond-film részben Ian Fleming néhány noválláján alapul. Az egyik jelenetben Bond éles sziklákon egyensúlyozva éri el a Szentháromság-kolostort a görögországi Meteorában, annak ellenére, hogy a lenyűgöző létesítmény egy
140 fokból álló lépcsősoron át is megközelíthető, amelyet egyenesen a sziklába véstek.
7. Oroszországból szeretettel, 1963
Helyszín: Ciszterna bazilika - Isztambul, Törökország
A második James Bond-film ma már úgy tűnik, mintha a hidegháborús korszakból itt maradt relikvia lenne, a forgatási helyszínek azonban talán ebben voltak a legszebbek. Amikor Bondnak
titkos kijárót kell találnia Isztambulból,
a Kr. e. 336-ban épült Ciszterna Bazilika márványoszlopai között lapátol végig.
8. Polipka, 1983
Helyszín: Lake Palace és Jagmandir-sziget palota - Udaipur, India
A szerencsés tizenharmadik Bond-film forgatásának egyik varázslatos indiai helyszínét "A lebegő palota" néven is ismerik. Bond ezúttal a mesés Kelet Velencéjének is nevezett Udaipurban sokkolja üldözőit; külön megemlítendő közülük Kabir Bedi, akit legtöbben Sandokanként ismerhetnek. Roger Moore palotáról palotára gyakorolja ellenségei szerint undorító túlélési szokását, a megszokott
bondos eleganciával felturbózott riksákkal rodeózik,
a piacból csatateret változtat, csak úgy repülnek a banánok a szárik, meg a szent tehenek között.
9. Az aranypisztolyos férfi, 1974
Helyszín: James Bond-sziget - Phangnga-öböl, Thaiföld
A kilencedik James Bond-mozi jeleneteinek zömét Thaiföldön, a három mellbimbójú gonosz, Francisco Scaramanga szülőföldjén vették fel. A Tapu-sziget, amelynek standján James Bond és Scaramanga párbaja játszódik, az Ao Phang Nga Nemzeti Park része, és
ma már úgy ismert, mint James Bond szigete.
Ez az egzotikus, különleges táj feltűnik még egyszer: az 1997-es A holnap markában című Bond-epizódban csodálhatjuk meg ismét a sziget varázslatos látványát.
10. Őfelsége titkosszolgálatában, 1969
Helyszín: Piz Gloria forgó étterem - Schiltorn, Mürren, Svájc
James Bond szereti a téli sportokat, és kifejezetten jól teljesít, ha síelésről, snowboardról vagy biatlonról van szó; bár ehhez meg kellett várni az ausztrál modell, George Lazenby színre lépését, akinek ugyan mindössze egy alkalommal adatott meg, hogy Bondot alakítsa, ám ebben a kémfilmben a svájci Alpokba veti bele magát. Az akciók többsége a Piz Gloriában játszódik, egy
360 fokban körbeforgó, napelemmel működtetett étteremben,
ami a Schiltorn hegy szikláiba van belevájva. Amikor a filmesek kiszemelték maguknak a helyszínt, az étterem még félkész állapotban volt, így a mozi költségvetéséből fejezték be az építkezést, ezért cserébe díjtalanul használhatták a 3000 méter magasságban lévő épületet és a világ leghosszabb kábelvasútját. Az étterem a mai napig működik, egy "Bond világa" kiállítással is szolgál, és van egy 40 személyes moziterme is, ahol a filmből vetítenek részleteket, a csúcsot pedig azóta a 007-es hegy néven emlegetik.
10 + 1. Az új Bond-film, melynek címe még rejtély
Helyszín: Jamaica, ahol a világ leghíresebb titkos ügynöke megszületett, és ahová most "hazatér"
Jamaicán található az író, Ian Fleming eredeti otthona, itt írta a filmek alapjául szolgáló regényeket. A birtok egy tényleges titkosszolgálati hadműveletről kapta a GoldenEye nevet, később pedig egy Bond-film címe is ez lett, melynek cselekménye - érdekes módon - nem Fleming regényén alapult.
A 007-es "szülőhelyén" már több Bond-kalandot forgattak, Barbara Broccoli producer pedig ma, április 25-én Jamaicán, a Fleming GoldenEye nevű birtokon tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a most készülő folytatást szintén Jamaicán kezdik majd forgatni, mivel a történet szerint a titkos ügynök éppen szünetet tart és ott piheni ki a fáradalamait.
Az egyelőre Bond 25 munkacímen futó produkcióban - mely a 007-es franchise történelmének huszonötödik hivatalos Bond-filmje lesz - a titkos ügynök szmokingját Daniel Craig fogja magára ölteni, a főgonosz szerepében pedig a Bohém Rapszódiából ismert Oscar-díjas Rami Maleket láthatjuk.
Tehát James Bond visszatér oda, ahol korábban már nyomot hagyott. A Jamaicán játszódó, 1973-as Élni és élni hagyni című epizód híres motorcsónakos jelenetének helyszínét a mai napig
James Bond Beach néven emlegetik.
A tengerpart egy másik szép részlete pedig az 1962-es Dr. No-ban játszott filmtörténeti szerepet, hiszen itt bukkan fel a hullámokból Ursula Andress; később ezt a jelenetet ismétli meg Halle Berry a Halj meg máskor!-ban.
Agatha Christie: nagy utazás a rejtélyek királynőjével és két híres nyomozójával
Minden idők legismertebb és legnépszerűbb írója, a gyilkos mérgek és az emberi lélek jó ismerője regényeiben az angol vidéki idillt éppoly mesterien elevenítette meg, mint az egzotikus tájak mesés világát. Agatha Christie nemcsak írni, de utazni is szeretett, és míg szereplői karakterét ismerősei jellemvonásaiból gyúrta össze, addig káprázatos helyszíneit utazásaiból merítette. Bejárta a világot, és szinte minden nyaralásából gyilkos történet született.
A kirimi koronázatlan királynője az egész világot beutazta: Dél-Afrikában és Hawaiin szörfdeszkán szelte a hullámokat, hajózott a Níluson, sokszor pihent az egyiptomi piramisok árnyékában, Európát keresztül-kasul körbevonatozta, második, régész férjével több ásatáson is részt vett Irakban és Szíriában, de járt Új-Zélandon és Barbadoson is.
Számos regénye játszódik egzotikus helyszínen, ennek ellenére, ha Agatha Christie nevét halljuk, akkor az idilli angol falvak, városok képe ugrik be elsőre.
A regényekben szereplő vidéket, szállodákat, utcákat legtöbbször létező helyekről mintázta Christie,
ám a népszerű tévésorozatok a turisták óriási hullámait indították útnak, az ő céljuk a lehető legtöbb emlékezetes forgatási helyszínt felkeresni.
Az agyafúrt vénkisasszony és a piperkőc kis belga nyomában
Nagy-Britanniában különösen vonzóak az írónő két világhírű nyomozójához, Miss Marple-höz és Hercule Poirot-hoz köthető helyszínek.
Mind közül az egyik legnépszerűbb Poirot lakóhelye, ami a sorozatban
Whitehaven Mansions
néven szerepel, a valóságban Florin Court a neve, London egyik legszebb art deco alkotása és Charterhouse téren található.
A kilencemeletes épület a mai napig őrzi egykori patináját: a portaszolgálat, a tetőteraszon kialakított, precízen tervezett kert - amely még a rendkívül pedáns Poirot tetszését is elnyerné -, a pincében található úszómedence, szauna és edzőterem igazi luxusházzá teszi a népszerű és ikonikus építményt.
Utunkat Poirot-val folytatva hamarosan a dél-angliai Devonban, a
Burgh Island Hotel impozáns szállodájában
találjuk magunkat, ahol a jól megérdemelt vakációjára elegáns panamakalapjában érkező kis belga detektívünk egy újabb gyilkosság kusza szálaival találja szembe magát. Ez az exkluzív tengerparti szálloda volt ugyanis a Nyaraló gyilkosok forgatási helyszíne, ami a
regényben Jolly Roger Szálloda néven jelenik meg,
míg a filmadaptációban a Sandy Cove Hotel elnevezést kapta.
Az apálykor gyalogosan, dagálykor kizárólag hajóval megközelíthető sziget pazar, 25 szobás szállója napjainkban is eredeti pompájában ragyog. A lenyűgöző Burgh Island Hotel mindig is népszerű volt a hírességek körében: Agatha Christie-n kívül lakott itt már VIII. Edward a szeretőjével, Mrs. Simpsonnal, de nyaralt itt a Beatles is, valamint
Eisenhower és Churchill szintén ezt a szállodát választotta a partraszállás előtti hetek egyeztetéseihez.
A káprázatos helyszínt a filmesek más alkalommal is felhasználták: a Nemezis filmadaptációjának néhány részét ugyancsak a Burgh Island Hotelben forgatták.
A forgatási helyszíneket bejárva a másik fontos úti cél Nether Wallop, ami
St. Mary Meadként szerepelt a Miss Marple-részekben.
A Hampshire megyei falucskát kiváló érzékkel választották ki a filmkészítők: a nádfedeles, vörös téglás épületek a több száz éves templomok, szépen rendben tartott parkok, közterek mind Miss Marple regénybeli varázslatos világát idézik.
És persze ahogy Agatha Christie, úgy Miss Marple is utazik: a
Rejtély az Antillákon című epizódot Barbadoson, a Coral Reef Club szállodában forgatták.
Az írónő maga is nyaralt itt, és éppen ez a szálloda adta az ötletet a krimi megírásához. Bájos, karibi stílusú főépület, helyes bungalók, úszómedence, tengerpart: épp ahogy a regényben.
Ahol minden elkezdődött
Az írónő Agatha Mary Clarissa Miller néven született Torquay-ban. A dél-angliai hangulatos üdülőhely az ő hírneve nélkül is rendkívül népszerű lenne, ezt a tengerparti városkát nevezik ugyanis az Angol Riviérának. A település azonban jó érzékkel épít a rajongókra, és több speciális látnivalót is tartogat számukra.
Az írónő szülővárosában kihagyhatatlan az Agatha Christie Mile - az út, ami végigvisz a híresség
devoni életének főbb helyszínein.
Az All Saints Church-ben keresztelték meg, a látogatók itt megnézhetik Christie eredeti keresztlevelének hiteles másolatát.
Az Ashfield nevű villában töltötte saját bevallása szerinti idilli gyermekkorát, ez a tengerparttól félórányi járásra volt, sajnos az épület helyén már csak egy emléktábla áll.
Torquay-ben a mai napig sok minden szinte pontosan olyan, mint Christie gyermekkorában volt; ilyen a Princess Pier, ahol kiskorában szívesen görkorcsolyázott vagy a
Beacon Cove, a tengerpart, ahol rendszeresen fürdött,
igaz, akkoriban a női és férfi szakasz el volt különítve.
A Pavilonnál kérte meg a kezét első férje, akivel a Grand Hotelben töltötte a nászéjszakát. Az impozáns szállodában a turisták nagy örömére rendszeresen tartanak gyilkos-nyomozós játékokat, és a harmincas-negyvenes éves stílusában megrendezett táncesteket. A helyi golfklub kettős érzést kelthet; Agatha és első férje
nagyon szerettek itt együtt golfozni,
ugyanakkor Archie Christie a későbbi szeretőjével - aki miatt válságba került a házaspár kapcsolata - is rendszeresen eljött ide.
Kihagyhatatlan látnivaló a Torre Abbey, ahol a kiállításon megtekinthetjük Christie írógépét, személyes tárgyait, fényképeit, kedvenc fotelét, kéziratait, a kertben pedig kedvünkre borzonghatunk a regényekben szereplő összes mérgező növény közepette. Agatha szakképzett ápolónőként kiválóan értett a mérgekhez, ezt a tudását használta fel képzeletbeli gyilkosságaihoz.
A város másik híres parkja, a Princess Garden pedig az
ABC-gyilkosságok filmadaptációjából lehet ismerős.
Torquay a leghíresebb szülöttének tiszteletére
minden évben rendez egy fesztivált,
ahol előadásokat, beszélgetéseket tartanak Christie életművével kapcsolatban, de vannak színielőadások és utcai bemutatók is.
Az 1990-es fesztiválon történt meg az, amire egy regényben, novellában sem akadt példa:
találkozott Hercule Poirot és Miss Marple.
A két színészt, Joan Hicksont és David Suchet-t az Orient Express repítette a helyszínre.
Két házasság margójára
Agatha Christie életének legnagyobb rejtélye az a bizonyos tizenegy nap, amikor az egész ország őt kereste. 1926-ban első férje bevallotta neki, hogy viszonyt folytat Nancy Neele-lel, és hogy válni akar, mire az írónő nyomtalanul eltűnt. A rendőrség nagy erőkkel kereste az akkor már ismert szerzőt, többek között
Sir Arthur Conan Doyle-t is bevonták a munkába.
A Sherlock Holmes-történetek atyja médiumhoz fordult, és a vele való konzultáció után azt mondta, a találgatások ellenére az írónő életben van. Igaza lett, Christie a harrogate-i Swan Hydro Hotelben húzta meg magát, ahová férje szeretője nevén jelentkezett be.
A kívül-belül gyönyörű szálló ma Old Swan Hotel néven működik.
A második házassága, amit Max Mallowannel kötött, sokkal boldogabb volt, a pár annak ellenére kitartott egymás mellett, hogy a férj nem mindig volt hűséges. A titkos esküvőt Skóciában tarották az edinburgh-i St. Cuthbert templomban.
Agatha nem akarta, hogy a világ azon csámcsogjon, hogy egy 40 éves elvált, gyermekes nő, aki az anglikán egyház tagja, hozzámegy egy 26 éves katolikus férfihoz. A házassági papírokon az életkorokkal is trükköztek kicsit,
a menyasszonyt 37, a vőlegényt 31 évesként tüntették fel.
A templomban rendszeresen látni jelmezbe öltözött rajongókat, akik a harmincas években divatos ruhákba bújva látogatják meg az ikonikus helyet.
Ahol boldogan élt
Második házasságkötését követően két ház között ingázott, mindkettőben számos regény született. Az egyik a Galmptonhoz közeli, a Dart folyó partján található gyönyörű
Greenway Estate.
Ez a villa nyaralóként funkcionált, itt élt a lánya 2004-ig. A védelem alatt álló csodás műemlékkertet, csónakházat és a nyolc hálószobás házat felújították, így ma már kedvelt turistalátványosság; annál is inkább, mert
a Gloriett a hullának című Poirot-epizódot ezen a helyen forgatták.
A ház alsó szintjén múzeum mutatja be, hogyan töltötte itt a nyarakat az írónő a családjával. Itt van az a Steinway zongora, amin Agatha játszott, szigorúan csak magában, mert
képzett zongorista létére túl szerény volt ahhoz, hogy közönség előtt is fellépjen.
Az írónő kutyájának körömnyomait meghagyták az ajtókon, és számos műtárgyat is megnézhetünk, amiket az írónő és régész férje az utazásaikon gyűjtöttek.
A hidegebb hónapokban a család Wallingfordban élt egészen az írónő haláláig. A Winterbrook ház nem látogatható, csak tábla jelzi, hogy
több mint harminc évig lakott ott Agatha Christie és második férje.
A város a Midsomer gyikosságok című sorozat rajongóinak ismerős lehet, ez szerepel ugyanis Caustonként az egyes epizódokban.
A főtéren, a szűk kis utcákon, a csilingelős ajtajú teázókban, az apró, régi üzletekben jó arra gondolni, hogy Mrs. Mallowan - a helyiek így szólították - mennyire szeretett itt élni. Ennek az egyik oka az volt, hogy a falubeliek tiszteletben tartották
visszahúzódó természetét,
és megértették, hogy a hétköznapokban, a hentesnél, az utcán ő is csak egy átlagos ember szeretne lenni, akár a többiek.
A Wallingford Múzeumban természetesen van Agatha Christie-kiállítás, itt megtekinthetjük az írónő saját leveleit, a házában készült fényképeket és a környékbeliek vele kapcsolatos visszaemlékezéseit.
Agatha Christie - akinek a műveit a Biblia és Shakespeare drámái után világszerte a legnagyobb példányszámban adták ki és vásárolták meg -, utoljára 1974-ben jelent meg a nyilvánosság előtt a Gyilkosság az Orient expresszen című film bemutatóján, amelyen
egyik legnagyobb rajongója, II. Erzsébet királynő is részt vett.
Agatha és férje a Wallingford szomszédságában lévő Cholsey St. Mary's templomába jártak istentiszteletre, és itt vannak mindketten eltemetve közös sírban, annak ellenére, hogy Max Mallowan az írónő halála után újraházasodott. A templom kertjében a régi fejfák között elhaladva, a templom háta mögött találjuk a sírt, a sírkő előtt virágok jelzik, hogy
milliók kedvence - termékeny és kalandos élete után - itt lelt végső nyughelyre.
3 kastély és 1 vár - Legendás magyar filmek híres forgatási helyszínei
Tudod, hogy a tizedes meg a többiek merre hasítottak az öreg oldalkocsissal? És azt, hogy melyik kastélyban forgatott legszívesebben Bujtor István, vagy azt, hogy melyik filmnek adott otthont az egyik legszebb luxusszállónk?
Vannak filmek, melyek nemcsak történetükkel és a színészek hiteles játékával, hanem a varázslatos környezettel is elkápráztatják a nézőket. A világhírű filmek helyszínei mindenütt vonzó idegenforgalmi látványosságok. Nálunk is forgattak szuperfilmet, nem is egyet, számunkra talán legkedvesebbek a mieink.
Induljunk el a filmes emlékek útján, és úti cél gyanánt válasszunk magunknak olyan vadrégényes kastélyt vagy várat, ahol eredetiben láthatjuk emlékezetes és legendás retró filmjeink forgatási helyszínét!
Tóalmás - A tizedes meg a többiek
Igazi elvarázsolt kastély a tóalmási. Már a története is rejtélyes, kész kalandregény. Tulajdonosa, Wahrmann Renáta 1894-ben fogadta fel
Ybl Miklóst a kastély építésére,
ám a legenda szerint a század leghíresebb mérnöke akkor épp mással volt elfoglalva, így állítólag az unokaöccse, mások szerint a titkára szállt be a tervezés munkálataiba.
Akárki bűvölte ide, a kor egyik legszebb parkjába a fényűző, ötven szobás barokk kastélyt, értette a dolgát. A titokzatos, gazdag és kifinomult ízlésű hölgy fűúri pompával kívánta körülvenni megát, így még az előcsarnok lépcsőjéhez is a párizsi Operaházéról vetetett mintát.
Később az Andrássyaké lett a birtok, akik a II. világháborúig vadászlaknak használták a tóalmási rezidenciát, majd a többi arisztokratával együtt őket is megfosztották otthonukból. A háború után pedig széthordták a berendezését, majd gyerekeket üdültettek benne, ám hagyták romlani a kastély állagát.
Több mint tíz éve felújították ugyan, ám ebből nem sok látszik. Jelenleg egy amerikai keresztény szervezet tulajdona: nyaranta táboroztatnak a parkban, és konferenciákat rendeznek, de
hétvégente látogatható az épület.
A hely hétvégi szellemidézésre is kiváló. Itt úgy érezzük, mintha magunk is szereplői lennénk legjobb háborús filmvígjátékunknak. A helyszín változatlan.
A szalonban Darvas Iván sakkozik, utánozhatatlan eleganciával, a konyhában Sinkovits Imre, a háború túlélésére eltökélt tizedes számolgatja kézigránátba rejtett dugipénzét, Major Tamás, minden idők legangolománabb magyar inasa jelenti a kastély úrnőjének, hogy a vacsora előállott.
Régmúlt és közelmúlt szürreális álomként fonódik itt össze a jelen szomorkásan bizarr hangulatával. Szinte fáj, olyan közel és mégis elérhetetlenül távol érezzük magunktól a Tizedest, meg a többieket.
Siklós - A Tenkes kapitánya
Gyönyörű a felújított siklósi vár: történelmünk része és a magyar televízió első, legsikeresebb filmsorozatának helyszíne. A sorozat 1963-ban készült, ma is imádják a nézők. Siklóson csak úgy mondják, hogy
a Tenkes kapitányának a vára.
Vagyis a mindig nevető Zenthe Ferencé, akire rászabta Elek Máté kuruc kapitány szerepét az író, Örsi Ferenc.
"Boldog idők voltak - mesélte egy interjúban nem sokkal halála előtt Zenthe Ferenc -, a kamera előtt egymás ellen harcoltunk, utána már nem számított, ki a labanc, ki a kuruc. A gyógyfürdős jelenetben iszappal kellett megdobálnom a labanc parancsnokot játszó Ungváry Lászlót. Kérte, hogy inkább csokipudingot szórjak rá, de akkor meg gyakran kellett ismételni, mert mind megette."
Szabó Gyula arról beszélt, hogy bárhová ment, mindenütt Buga Jakabnak szólították. A labancoknak ettől nem kellett tartani, saját németesített nevükön szerepeltek: így lett Kibédi Ervin Erwiner, Horkai János Horkmajer, Madaras József Vogeller mesterlövész, Besztercei Pál Bisteritz főhadnagy.
A színésznők - a szép cigánylányt alakító Pécsi Ildikó, Krencsey Marianne és Vajda Márta - egy lépést se tehettek, hogy ne rohanják meg őket a rajongók.
Mindenki fürdött a sikerben, azóta sem tudtak összehozni még egy ilyen jókedvű, kosztümös, történelmi örömsorozatot.
Parádsasvár - Meseautó
Hatalmas fák között kanyargó szerpentin visz a luxusszállóvá alakított, meseszép kastélyhoz. Útközben nézzük meg a Köszörűs-patak torkolatánál a betonkerítéssel védett mátrai ősjuhart! Sehol a világon nincs párja.
Kóstoljuk meg a Csevice-forrás híres savanyú gyógyvizét, áldás a gyomornak. Pagoda formájú ivócsarnokát Ybl Miklós tervezte, sőt a kastélyt is, neoreneszánsz stílusban. Leghíresebb tulajdonosa Károlyi Mihály volt.
Felesége, Andrássy Katinka a "vörös grófnő" ezt jegyezte fel a memoárjában:
"Szerettem Parádot, mert csak ott lehettünk kettesben."
Nem sokáig. A Tanácsköztársaság bukása után megfosztották bortokaiktól a Károlyiakat is, a háború után visszakapták ugyan a kastélyt, de két év múlva államosították: gyereküdülőnek rendezték be. A rendszerváltás utáni új tulajdonos kastélyszállónak alakította át wellnessfürdővel, fényűző étteremmel, ahogy azt láthattuk a harmincas évek sikerfilmjének remake-jéban, a 2000-ben itt forgatott Meseautóban.
Hátizsákos turistáknak drága mulatság a kastély, ám a környéken mindenütt találni olcsóbb szállást.
Itt elképzelhetjük azt, hogy Ónodi Eszterrel, Stohl Andrással és Kern Andrással repülünk színezüst erdők során, arany országút gyémánt porán, a mesék meseszép kocsiján. És emlékezhetünk Bajor Imrére is, aki sajnos már nem repülhet velünk.
Ezen a ponton nem mehetünk el szó nélkül az eredeti, 1934-ben készült Meseautó című film mellett, melyet Lillafüreden, a Hámori-tó partjához közel - 1925 és 1929 között - épült Palotaszállóban forgattak olyan legendás színészek főszereplésével, mint a zseniális
Kabos Gyula, Perczel Zita és Törzs Jenő.
A film egyik legszebb jelenete, mikor az alagúton átjutva felbukkan a csodaszép Palotaszálló. Manapság a környezetet buja növényzet borítja, ezért abból a szögből már nem lehet rálátni az impozáns épületre.
Ám ahogy közeledünk a Palotaszállóhoz, egyre inkább élvezhetjük mesés szépségét, főként, ha a bérelünk egy csónakot a Hámori-tavon. A tóról szemlélve lenyűgöző kilátás tárul elénk.
Szirák - A három testőr Afrikában
Régi fényében ragyog a háború után teljesen lepusztult, Nógrád megyében található sziráki Teleki-Degenfeld-kastély, amelyik már szintén pazar szálloda. Az 1748-ban épült, egyik legszebb barokk kastélyunk a
Teleki grófoké volt, majd a Degenfeld család tulajdona lett,
felújítása hatalmas pénzeket emésztett fel. 1944-ben ugyanis ide szállásolták el a szovjet hadsereg katonai kórházát: az épület értékes, régi bútorait kidobálták, és felgyújtották, a 4000 kötetes könyvtár ritka köteteit eltüzelték, a dísztermet lóistállónak használták. Később több mázsa kenyérbéllel radírozták le a meszet a különleges értékű freskókról, és az ötvenes években brutális módon szétvert szobrokat is pótolni kellett.
Jó ideje már semmi sem emlékeztet a pusztításra, nem csoda, hogy Bujtor István két filmjét is itt rendezte: a Hamis a babát, valamint a Rejtő Jenő regényéből készült,
A három testőr Afrikában című vígjátékot, parádés szereposztásban.
Nem nehéz elképzelni, milyen jó hangulatban dolgozhattak, ha Csülök Koncz Gábor volt, Senki Alfonz Rátóti Zoltán, Tuskó Hopkins Stenczer Béla, Kvasztics Kállai Ferenc, a Török Szultán pedig Reviczky Gábor. Kállai elárulta, hogy gyakran kellett ismételni a jeleneteket, mert ahányszor csak egymásra néztek, kirobbant belőlük a nevetés. Tény: mi, nézők is remekül szórakoztunk.